09:00 - 18:00

İstanbul Avukat

Zina Nedeniyle Boşanma Davası

Zina Nedeniyle Boşanma Davası

Zina nedeniyle boşanma davası, aldatma pek çok çiftin arasında geçen ve sonu genellikle boşanmaya kadar uzanan bir olgudur. Bu tarz durumlarda eşler aldatıldıklarını öğrendiklerinde zina davası açabilme hakkına sahiptir. Türk medeni kanununa göre boşanmalarda genel ve özel sebepler yer alır. Özel sebeplerin içerisinde aldatma da önemli bir yer tutar.

Aile hukuku kapsamında zinaya dayalı boşanma davası açabilmek için eşlerin aldatıldıklarını fiilen öğrendikten sonra 6 ay süreleri bulunmaktadır. Ancak zina davası bu süre içinde açılmaz ise zaman aşımına uğramaktadır. Farklı bir durum olarak 2019 ocak ayında aldatılmış olan bir eş bu durumu 2023 yılında öğrenmiş ve kanıtlamış ise 5 yıllık süre nedeniyle dava açma hakkına sahiptir.

Zina Nedeniyle Boşanma Davasında Önemli Unsurlar

Zina nedeniyle boşanma davası açabilmek için eşlerden birinin aldatma unsurunu tam olarak gerçekleştirmiş olması ve bu durumun kanıtlanması gerekmektedir. Öpüşme, el ele tutuşma ya da sarılma zina davası unsurları içerisinde yer almamaktadır. Zina davasının açılabilmesi için ortada bir cinsel ilişki bulunması gerekir. Öpüşme ya da diğer hallerin kanıtlanması durumunda iffetsiz hayat yaşama sebebiyle boşanma avukatı ile de dava açılabilir.

Zina davası açacak olan tarafların bu durumu mutlaka kanıtlaması gerekmektedir. Ortada kanıt varsa ve duruşma sırasında aldatılan taraf kötü söz, hakaret ya da küfür gibi durumlara başvursa dahi zina yapan taraf %100 kusurlu bulunur ve boşanmaya karar verilir.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Açmak İçin Ne Tür Kanıtlar Gerekir?

Zina davası açabilmek için cinsel ilişki yaşandığının kanıtlanması gerekmektedir. Telefon içerikleri, sosyal medya mesajları, otel kayıtları, güvenlik kamerası kayıtları, ses kaydı ya da buna benzer pek çok unsur delil niteliği taşımaktadır. Bazı unsurlar sadece aldatma unsuru olarak sayılabilirken zinanın kanıtlanabilmesi için net deliller olmalıdır. Süreç hakkında en doğru ve güncel bilgiyi kalifiyeli ve donanımlı bir kadıköy boşanma avukatı aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Zina davası söz konusu olduğunda gizli kamera kayıtlarının delil niteliği taşıyıp taşımadığı büyük tartışmalara neden olmaktaydı. Ancak özel hayatın gizliliği söz konusu olduğundan dolayı delil niteliği taşımamaktadır. Cinsel ilişkiyi gözler önüne seren ve kamuya açık olan kameralar zina davası için delil olarak sayılmaktadır. Hakim talebi ile bu deliller duruşma için kullanılabilmektedir.

Hukukta boşanma sebepleri adlı makalemizi okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Esenler Boşanma Avukatı

Esenler Boşanma Avukatı & Avukatlık Ücretleri

Esenler boşanma avukatı iş yükünü çoğunlukla aile mahkemesi davalarının oluşturduğu, boşanma davaları ve fer’ileri konusunda ağırlıklı olarak çalışan avukatlara denir. Boşanma davaları beraberinde boşanma davasında

Read More »
İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

istanbul Kadıköy boşanma avukatı başlıca çalışma alanı olan boşanma davalarında yargılama usullerine dikkat edilmesi davanın kazanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi

Read More »
Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe boşanma avukatları, boşanma davalarının en önemli aşamasının dava dilekçesinin hazırlanması aşaması olduğunu bildiğinden bu konuda müvekkilini özellikle bilgilendirmelidir. Boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat,

Read More »
Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa boşanma avukatları boşanma avukatının çalışma alanlarının başında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve mal paylaşımı davası gelmektedir. Anlaşmalı boşanma unsurları nelerdir? Evliliğin en

Read More »