09:00 - 18:00

İstanbul Avukat

Maaşıma Haciz Geldi Ne Yapmalıyım

Maaşıma haciz geldi ne yapmalıyım diye düşünenlerin bu sorunu yaşama sebebi, borçlarını ödememeleridir. Ödenmeyen kredi veya kredi kartı borcunun söz konusu olduğu durumlarda borç miktarı, faiziyle beraber kişinin maaşından alınmaktadır. Borçların miktarına göre kişinin maaş haczi, otomatik olarak çekilmektedir. Günümüzde, milyonlarca kişi kredi çekmekte veya kredi kartı kullanmaktadır.

Kredi veya kredi borcu olan insanların sayısı günden güne artmaktadır. Yasal süre içerisinde borcunu ödemeyenler, son ödeme tarihinden sonraki üç ay içerisinde borçlarını ödememeye devam ettiklerinde haklarında yasal takip başlatılmaktadır.

Borçlu kişi çalışıyorsa veya emekli maaşı varsa banka, bu borcu o maaştan otomatik olarak çekecektir.

Maaşa Haciz Gelmesi Durumunda Yapılacaklar

Günümüzde, milyonlarca insan, kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyecek durumdadır. Bu kişilere, icra müdürlüğü, 90 gün sürenin sonunda son uyarıyı yapmaktadır. Bu kişilere yedi gün daha süre tanınmaktadır. Yedi günlük ek sürenin sonunda borçlarını hala daha ödemeyen kişilerin maaşlarına haciz gelmektedir. Gecikme faiziyle beraber borçlu kişilerin maaşının dörtte biri kesilmektedir.

Bazı durumlarda borçlu olan SGK memurlarının maaşlarına haciz gelmesi söz konusu olmaktadır. Fakat, yasalar doğrultusunda SGK emekli maaşına haciz gelmesi mümkün değildir. SGK emekli maaşıma haciz geldi ne yapmalıyım diye düşünenlerin bu durumda itiraz dilekçesi vermesi ve gereken durumlarda dava açması lazımdır.

Kişinin rızası olmadan SGK emekli maaşına haciz gelmesi mümkün değildir. Maaşımı alamıyorum gibi şikayetler ile maaşa gelen haciz durumları farklı olmaktadır.

Hacizden Dolayı Mağdur Olanlar Ne Yapmalı?

Borcu olan kişilerin maaşlarının dörtte birine haciz gelmektedir. Haciz, borçların bitimine kadar devam eder. Borcun bitmesinin ardından, kişinin maaşı, eski haline geri döner. Borcu olan kişinin bir yerde çalışması durumunda o kuruma icra müdürlüğünden hacizle alakalı bir bilgilendirme yazısı gelir.

Bilgilendirme yazısının gelmesinin ardından iş yeri sahibi, borçlunun maaşının dörtte birini icra müdürlüğüne yatırmaya başlar. Maaşıma haciz geldi ne yapmalıyım çünkü mağdurum diyenlerin geçim sıkıntısı yaşadıkları durumlarda mutlaka itiraz etmesi gereklidir.

Maaşıma haciz geldi ne yapmalıyım diye düşünenler, iş hukuku yasasının maddesine dayanarak geçimlerini sıkıntıya sokacak durumlardaki haciz işlemlerinden dolayı itiraz hakkına sahiptirler.

Esenler Boşanma Avukatı

Esenler Boşanma Avukatı & Avukatlık Ücretleri

Esenler boşanma avukatı iş yükünü çoğunlukla aile mahkemesi davalarının oluşturduğu, boşanma davaları ve fer’ileri konusunda ağırlıklı olarak çalışan avukatlara denir. Boşanma davaları beraberinde boşanma davasında

Read More »
İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

istanbul Kadıköy boşanma avukatı başlıca çalışma alanı olan boşanma davalarında yargılama usullerine dikkat edilmesi davanın kazanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi

Read More »
Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe boşanma avukatları, boşanma davalarının en önemli aşamasının dava dilekçesinin hazırlanması aşaması olduğunu bildiğinden bu konuda müvekkilini özellikle bilgilendirmelidir. Boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat,

Read More »
Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa boşanma avukatları boşanma avukatının çalışma alanlarının başında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve mal paylaşımı davası gelmektedir. Anlaşmalı boşanma unsurları nelerdir? Evliliğin en

Read More »