09:00 - 18:00

İstanbul Avukat

Çek Nasıl Tahsil Edilir

Çek nasıl tahsil edilir konusunda birkaç alternatif söz konusu olmaktadır. İnsanların elinde alacaklarına istinaden veya satış işlemlerinden dolayı çekler bulunabilir. Çek sahibi olanların aklında çek nasıl tahsil edilir sorusu bulunmaktadır. Çekimi nasıl tahsil ederim diye düşünüp işlemlere başlamadan önce çek vadesi mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca, çekin keşide yeri kontrol edilmelidir.

Çünkü, çekin keşide yerine göre ibraz süresinin değişmesi söz konusu olmaktadır. Çek üzerindeki tutarın rakam ve yazıyla aynı olup olmadığına bakılmalıdır. Çekte hologram bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

Buna ek olarak, ciro edilmiş çek alacak kişilerin, hamil kısmında isme kesilmiş ise ilk cironun o isme ait olmasına mutlaka bakması gerekir.

Çek Tahsil Etme İşlemleri

Çekin tahsil edilmesi işlemleri esnasında belgelerin tam olarak kontrol edilmesine ek olarak, çekin ödenip ödenmeme durumuna mutlaka bakılmalıdır. Bunun için, çekte yazan banka şube bilgisine istinaden banka aranmalı ve ödeme durumu kontrol edilmelidir. Çek nasıl tahsil edilir işlemleri için ilk seçenek, çekin takasa verilerek tahsil edilmesidir.

Çek sahibi olan kişi, çekiyle beraber hesabının olduğu banka şubesine giderek çekin takasa verilmesi konusunda istekte bulunabilir. Çek, bankaya teslim edilir. Ardından, çek, banka genel müdürlüğüne iletilir. Bankacılık sistemine girişi yapılır.

Çekin vadesi geldiğinde takas sistemi kullanılarak karşı hesabın müsait olup olmamasına göre tahsilat işlemi tamamlanır. Çek tutarı, bir sonraki iş günü, kişinin hesabına geçecektir. Hukuk bürosu tarafından alınacak danışmanlık hizmeti ile süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alternatif Çek Tahsil Etme Yöntemleri

Çekin vadesi geldiğinde çekin bağlı olduğu bankanın şubesine giderek gişeden tahsilat yapmak mümkün olmaktadır. Çek vadesinde banka hesabı, müsait olmaktadır. Ancak, ticarette hesapların her zaman müsait olması mümkün değildir.

Bu bağlamda, hesabın gün içerisinde müsait hale geleceği bilgisi, müşteriden teyit edilmeli ve farklı bir saatte tekrar gelinmelidir. Karşılıksız çek nasıl tahsil edilir diye düşünenlerin müşterinin ibraz süresi içinde karşılıksız çeki düzeltmesini beklemeleri gereklidir.

Ancak, tahsil edilemeyecek durumda olan bir çek için icra yolu ile tahsil yöntemi kullanılmalıdır. Ticaret hukuku kapsamında değerlendirilmektedir.

Bunun dışında, yapılan yeni düzenleme sonrasında vadeden önce çekin tahsil edilmesi kaldırılmıştır.

Esenler Boşanma Avukatı

Esenler Boşanma Avukatı & Avukatlık Ücretleri

Esenler boşanma avukatı iş yükünü çoğunlukla aile mahkemesi davalarının oluşturduğu, boşanma davaları ve fer’ileri konusunda ağırlıklı olarak çalışan avukatlara denir. Boşanma davaları beraberinde boşanma davasında

Read More »
İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

istanbul Kadıköy boşanma avukatı başlıca çalışma alanı olan boşanma davalarında yargılama usullerine dikkat edilmesi davanın kazanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi

Read More »
Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe boşanma avukatları, boşanma davalarının en önemli aşamasının dava dilekçesinin hazırlanması aşaması olduğunu bildiğinden bu konuda müvekkilini özellikle bilgilendirmelidir. Boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat,

Read More »
Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa boşanma avukatları boşanma avukatının çalışma alanlarının başında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve mal paylaşımı davası gelmektedir. Anlaşmalı boşanma unsurları nelerdir? Evliliğin en

Read More »