09:00 - 18:00

İstanbul Avukat

Boşanmada Velayet Kime Verilir

Çocuklu eşler boşanmaya karar verdiğinde akıllara gelen en önemli soru boşanmada velayet kime verilir? Eşler arasında bir anlaşma sağlanamazsa karar mahkeme tarafından verilir. Velayet temsili olarak; söz hakkı, gözetim, çocuğu koruma, eğitim gibi anne veya baba tarafından kullanılacak olan hakları kapsar.

boşanmada velayet kime verilir sorusuna kısaca eşler aralarında anlaşamaz ise aile mahkemesi çocuk için en doğru kararı verecektir.

Hakim Velayet Kararı Verirken Nelere Dikkat Eder?

Velayet kararı nasıl verilir gibi sorular boşanma aşamasında olan çocuklu ailelerin sıklıkla aklına takılan sorulardan biridir. Hakimler velayet konusunda bir karara varırken, öncelikli olarak çocuğun menfaatlerini gündeme alarak karar verir. Hangi tarafın çocuk için daha ideal olduğu ve çocuğa daha iyi bir gelecek hazırlayacağı konusunda bir değerlendirme süreci başlar. Öte yandan çocuğun kimi tercih edeceği de bu sırada dikkate alınan unsurlar arasında bulunur.

Aile hukuku kapsamında görülen davalarda hakim tarafından velayeti kimin alacağına ilişkin bir karara varılırken, diğer dikkate alınan konulardan biride çocuğun yaşıdır. Zira henüz bakıma muhtaç durumda olan bir çocuğun babaya verilmesi, çocuk açısından büyük zararın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle küçük çocuklarda velayet olarak genel olarak anneler tercih edilir. Bu şekilde çocuk yardıma muhtaç olduğu dönemlerde anne bakımından ve şefkatinden mahrum kalmadan büyümüş olur.

Yaşlara Göre Velayet Durumu

Buna bağlı olarak 0 ile 3 yaş arasında bulunan çocukların, henüz anne bakımına ihtiyaç duymaları nedeniyle anne velayeti alır. 3 yaşına kadar olan çocukların velayetinin kime verileceğine karar verilirken, bu durumda annenin mesleğinin veya evinin herhangi bir önemi kesinlikle bulunmamaktadır.

3 ile 7 yaş arasında çocuklarda ise anne bakımına ve şefkatine biraz daha az muhtaç olduğu varsayılır. Ancak bu tarz dönemlerde olan bir çocuğun anneden alınarak babaya teslim edilmesi genel olarak istisna olarak kabul edilen bir durumdur. Annenin sağlık açısından kötü durumda olması, çocuğuna zarar vermesi gibi özel durumlarda velayet babaya verilebilir.

6 ile 12 yaş arasında çocukların velayeti konusunda genel olarak maddi durum ön plana çıkar. Çocuğun yaşantısı ve eğitimi konusunda maddi olanakları hangi taraf daha iyi sağlıyorsa tercih o taraftan yana kullanılır. 12 yaş üzerindeki çocuklarda ise yeterli olgunluk oluştuğundan dolayı velayet tarafını kendileri belirlemeleri istenir.

Anlaşmalı boşanma yada çekişmeli boşanma durumlarında çocuğun velayeti değişmektedir.

Esenler Boşanma Avukatı

Esenler Boşanma Avukatı & Avukatlık Ücretleri

Esenler boşanma avukatı iş yükünü çoğunlukla aile mahkemesi davalarının oluşturduğu, boşanma davaları ve fer’ileri konusunda ağırlıklı olarak çalışan avukatlara denir. Boşanma davaları beraberinde boşanma davasında

Read More »
İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

istanbul Kadıköy boşanma avukatı başlıca çalışma alanı olan boşanma davalarında yargılama usullerine dikkat edilmesi davanın kazanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi

Read More »
Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe boşanma avukatları, boşanma davalarının en önemli aşamasının dava dilekçesinin hazırlanması aşaması olduğunu bildiğinden bu konuda müvekkilini özellikle bilgilendirmelidir. Boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat,

Read More »
Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa boşanma avukatları boşanma avukatının çalışma alanlarının başında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve mal paylaşımı davası gelmektedir. Anlaşmalı boşanma unsurları nelerdir? Evliliğin en

Read More »