09:00 - 18:00

İstanbul Avukat

Boşanma Davalarında Çocuğun Velayeti Kime Verilir

Boşanma Davalarında Çocuğun Velayeti Kime Verilir

Boşanma davalarında çocuğun velayeti kime verilir? Sorusu boşanma davalarında en önemli konulardan birisidir. Çocuk konusu o kadar önemlidir ki hatta yıllarca hiç anlaşamayan çiftlerin boşanamama sebebini teşkil etmiştir. Bu yüzden boşanan çiftlerin en anlaşamadıkları konunun başında gelir. Eğer anlaşmaya varılmamışsa bu konudaki kararı mahkeme vermektedir. Bazı çiftler ise kendi aralarında bu konuda bir anlaşma yaparak anlaşmalı boşanma davası için mahkemeye başvuru yaparlar. Böyle durumlarda sorun yaşanmamaktadır.

Çocuğun velayeti aslında çocuğu gözetme, kollama, bakım, terbiye, eğitim, yetiştirme gibi çocuk üzerinde anne ve baba tarafından kullanılan bir takım hakları ifade etmektedir. Çocukları üzerinde anne ve babanın sahip olduğu bu geniş hakların boşanma durumunda nasıl sonuçlanacağı sorusuna TMK’nın 336/2 maddesi cevap vermektedir. Artık ortak hayatı bitiren eşler hâkim tarafından verilecek karar doğrultusunda hareket etmek zorunda kalacaklardır. Hâkim nihai kararı verip çocuğu eşlerden birine verecektir.

Boşanma davalarında çocuğun velayeti kime verilir? Kısaca aile hukuku kapsamında hakim tarafından yasalar çerçevesinde hareket ederek karar verilmektedir.

Hâkim Velayet Kararı Verirken Dikkat Ettiği Kriterler

  • Çocuğun velayeti konusunda takdir yetkisine sahip hâkimler karar verirken çocuğun menfaatini göz önünde bulundurur. Bunu değerlendirirken, hangi ebeveyn çocuğa daha iyi bakar, hem maddi açıdan hem manevi açıdan. Hangisi çocuğa daha iyi bir gelecek sağlar, çocuğun ihtiyaçlarını kim daha iyi karşılar. Tabi ki de çocuk annesini mi babasını mı istiyor bu durumda hâkimin vereceği kararda oldukça etkili olacaktır.
  • Hâkimin çocuğun velayeti kimde kalır kararını verir iken göz önünde bulundurduğu önemli diğer etken tabi ki çocuğun yaşıdır. Çocuğun yaşı özellikle 0-3 yaş arasında ise genelde çocuğa maddi açıdan kimin daha iyi bakacağı fazla önemsenmez. 0-3 yaş arası çocuklar anne şefkatine muhtaç oldukları için genel de çocuk anneye verilmektedir. Fakat anne çocuğu dövüyorsa, annenin psikolojik rahatsızlıkları varsa bu durumda elbette çocuk anneye verilmeyecektir.
  • Çocuk 3-7 yaş arasında ise, çocuğun anne bakım ve şefkatine daha az ihtiyacı olduğu düşünülür. Fakat yine de bu yaşta da çocuğun anneden alınıp babaya verilmesi istisnai bir durumdur.
  • Çocuk 6-12 yaş arasında ise, tarafların çocuğa sağlayacağı maddi imkânlar önem teşkil eder. Tabi ki burada çocuğun düşüncesi de önemlidir.

Kadıköy boşanma avukatı aracılığı ile en doğru ve sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Esenler Boşanma Avukatı

Esenler Boşanma Avukatı & Avukatlık Ücretleri

Esenler boşanma avukatı iş yükünü çoğunlukla aile mahkemesi davalarının oluşturduğu, boşanma davaları ve fer’ileri konusunda ağırlıklı olarak çalışan avukatlara denir. Boşanma davaları beraberinde boşanma davasında

Read More »
İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

istanbul Kadıköy boşanma avukatı başlıca çalışma alanı olan boşanma davalarında yargılama usullerine dikkat edilmesi davanın kazanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi

Read More »
Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe boşanma avukatları, boşanma davalarının en önemli aşamasının dava dilekçesinin hazırlanması aşaması olduğunu bildiğinden bu konuda müvekkilini özellikle bilgilendirmelidir. Boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat,

Read More »
Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa boşanma avukatları boşanma avukatının çalışma alanlarının başında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve mal paylaşımı davası gelmektedir. Anlaşmalı boşanma unsurları nelerdir? Evliliğin en

Read More »