09:00 - 18:00

İstanbul Avukat

Anlaşmalı Boşanmalarda Çocukların Velayeti Kimde Olur?

Anlaşmalı Boşanmalarda Çocukların Velayeti Kimde Olur?

Anlaşmalı boşanmalarda çocukların velayeti kimde olur? sorusunda dikkate alınan kriter; çocuğun yararı olacaktır. Anlaşmalı boşanma sürecinde boşanma protokolü hazırlanmaktadır. Bu süreçte, tarafların boşanmaya dair her konuda fikir birliğinde olması ve bunu yazıya dökmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma üzerinde en çok konuşulan konuların başında çocukların velayeti gelmektedir. Boşanma protokolünde eşler, çocukların velayetinin kimde kalacağını açıkça düzenlemelidir.

Düzenlemenin bununla sınırlı kalmaması gerekir. Buna ek olarak, velayeti almayan eşin çocukla şahsi ilişki kurmasına dair tüm detayların protokolde net bir şekilde belirlenmesi gereklidir. Bu yüzden, çocukların velayetine ilişkin verilen kararın herhangi bir kesinliği bulunmaz. Bir başka deyişle, boşanma davası devam ederken bile protokolde bu konu hakkında bir değişiklik yapılması mümkündür.

Buna ek olarak, boşanma davasının bitmesinin ardından bile bu konuyla ilgili değişikliklerin yapılması söz konusu olabilir.

Çocukların Velayeti Hakkında Nasıl Karar Verilir?

Anlaşmalı boşanma sürecinde iki çocuğu olan bir çiftin çocuklarını birer birer paylaşması söz konusu olabilir. Ancak, çocukların bu konu hakkında ne düşündükleri sorulmadan bu konuya karar vermek yanlış olacaktır. Örneğin, kız çocuğu annesinin yanında kalsın, erkek çocuğu babasının yanında kalsın şeklinde bir anlaşma boşanma protokolünde yer alabilir.

Fakat, erkek çocuğu, babasının yanında kalmak istemeyebilir. Kız çocuğu, annesinin yeni evlendiği adamdan rahatsız olabilir. Bu tip örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu konuda yapılması gereken şey, velayetin değiştirilmesi davası açmaktır. Çünkü, Türk hukuk sisteminde bilhassa boşanma davalarında çocuğun mağdur konumuna düşmemesine önem verilmektedir. Aile hukuku kapsamında çocuk için en doğru kararı mahkemelerce verilecektir.

Bunun dışında, çocuğun velayetine sahip olan bireyin, eşine çocuğu göstermemesi söz konusu olmaktadır. Her ne kadar anlaşmalı boşanma protokolünde çocuğun velayetine sahip olmayan ebeveynin çocuğu hangi günlerde ve saatlerde göreceğine dair düzenlemeler yapılsa da çocuğun velayetine sahip olan tarafın buna uymaması mümkün olmaktadır.

Eşim Çocuğumu Göstermiyor Gibi Şikayetleri İçin

Bir başka deyişle, eski eşim çocuğumu bana göstermiyor diyen anne/babaların sayısı bir hayli fazladır. Böyle bir durumda, İcra Kanunu doğrultusunda icra davası başlatılmalıdır. İcra takibinin kesinleşmesiyle beraber icra müdürlüğünden bir memur ve sosyal hizmetlerden bir memur ile beraber çocuğun görülmesi için eski eşin evine gidilebilir.

Anlaşmalı boşanmalarda çocukların velayeti kimde olur sorusuna işinin ehli bir kadıköy boşanma avukatı aracılığı ile net bir şekilde cevap alabilirsiniz.

Esenler Boşanma Avukatı

Esenler Boşanma Avukatı & Avukatlık Ücretleri

Esenler boşanma avukatı iş yükünü çoğunlukla aile mahkemesi davalarının oluşturduğu, boşanma davaları ve fer’ileri konusunda ağırlıklı olarak çalışan avukatlara denir. Boşanma davaları beraberinde boşanma davasında

Read More »
İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

istanbul Kadıköy boşanma avukatı başlıca çalışma alanı olan boşanma davalarında yargılama usullerine dikkat edilmesi davanın kazanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi

Read More »
Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe boşanma avukatları, boşanma davalarının en önemli aşamasının dava dilekçesinin hazırlanması aşaması olduğunu bildiğinden bu konuda müvekkilini özellikle bilgilendirmelidir. Boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat,

Read More »
Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa boşanma avukatları boşanma avukatının çalışma alanlarının başında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve mal paylaşımı davası gelmektedir. Anlaşmalı boşanma unsurları nelerdir? Evliliğin en

Read More »