09:00 - 18:00

İstanbul Avukat

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Nedir

Anlaşmalı boşanma nedir, sorusuna en kısa olarak tarafların kendi aralarında anlaşmaya vararak açmış oldukları boşanma davasıdır. Her iki taraf da boşanmaya razı olduğu zaman boşanma gerçekleşmektedir. Çekişmeli boşanmaya göre kısa süren ve taraflardan biri vazgeçmediği sürece kesinleşen davalar arasında yer almaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için çiftlerin en az 1 yıldır evli olmaları gerekmektedir. 1 yıldan az süreli evli olan çiftler ise anlaşmalı boşanma davası açamamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası ikamet edilen ilde bulunan adliyeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Çiftlerin davayı açabilmeleri için aile mahkemesi kalemine bizzat ya da avukatları aracılığı ile başvurmaları gerekir. Boşanma protokolü hazırlandıktan ve taraflar tarafından imzalandıktan sonra harç ödemesi gerçekleştirilir ve dava açılır.

Anlaşmalı boşanma nedir;
Tarafların her konuda anlaşarak boşanma davası açmaları anlamına gelmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma süreci için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bu durum hakimin takdirine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı çiftler tek celsede boşanabilirken bazı çiftler ise bir iki celsede boşanmayı gerçekleştirebilmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda durum, çekişmeli boşanmalara göre daha farklıdır. Taraflardan birinin vazgeçmesi durumunda anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına dönmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının çekişmeli boşanmaya dönmesi durumunda süreç daha da uzar. Ya da hakimin belli noktalardan dolayı davayı reddetmesi söz konusu olabilir. İşte bu nedenle istanbul en iyi boşanma avukatı ile anlaşma sağlamak ve boşanma sürecini anlaşılan avukatın yürütmesini sağlamak çok daha doğrudur.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanmada taraflardan protokol hazırlanması istenmektedir. Protokol avukatlar tarafından hazırlanabileceği gibi kişiler tarafından aile mahkemesi personelleri ile birlikte de hazırlanabilmektedir. Boşanma protokolünde çocuğun kimde kalacağı, mal paylaşımı, nafaka talebi vb ibareler yer almaktadır. Hakim boşanmaya karar vermeden önce tüm bu maddeleri göz önünde bulundurarak hareket etmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında protokol oldukça önemlidir. Protokol hazırlanmadan önce taraflar arasında detaylı bir biçimde konuşulmalı ve sonrasında dava açılmalıdır. Maddiyat, çocuk ya da diğer durumlar açık ve anlaşılır bir şekilde belirtilmelidir. Profesyonel bir protokol hazırlanabilmesi için ise mutlaka iyi bir kadıköy boşanma avukatı tarafından destek alınması gerekir. Bu durum iki tarafın da haklarını korumak için önemlidir.

Esenler Boşanma Avukatı

Esenler Boşanma Avukatı & Avukatlık Ücretleri

Esenler boşanma avukatı iş yükünü çoğunlukla aile mahkemesi davalarının oluşturduğu, boşanma davaları ve fer’ileri konusunda ağırlıklı olarak çalışan avukatlara denir. Boşanma davaları beraberinde boşanma davasında

Read More »
İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

İstanbul Kadıköy Boşanma Avukatı

istanbul Kadıköy boşanma avukatı başlıca çalışma alanı olan boşanma davalarında yargılama usullerine dikkat edilmesi davanın kazanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi

Read More »
Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe Boşanma Avukatları

Maltepe boşanma avukatları, boşanma davalarının en önemli aşamasının dava dilekçesinin hazırlanması aşaması olduğunu bildiğinden bu konuda müvekkilini özellikle bilgilendirmelidir. Boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat,

Read More »
Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa Boşanma Avukatları

Bayrampaşa boşanma avukatları boşanma avukatının çalışma alanlarının başında anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve mal paylaşımı davası gelmektedir. Anlaşmalı boşanma unsurları nelerdir? Evliliğin en

Read More »